Štátne divadlo Košice - EXTÁZA / OBRAZY O NEJ

03.02.2023 19:00
Divadlo P. O. Hviezdoslava
Laurinská 20
Bratislava

Pôvodná tanečná inscenácia ako hold žene

 

Hudba Vladislav Šarišský

námet, scenár, choreografia a réžia Andrej Petrovič

texty, scenár Tomáš Straka

dramaturgia  Eva Gajdošová

scéna, kostýmy Diana Strauszová

svetelný dizajn Karel Šimek

Inscenácia Extáza / Obrazy o nej predstavuje rôzne podoby ženy inšpirované fázami mesiaca, ktorý je magickou bránou nie len k cyklu zrodenia ale i znovuzrodenia. Fenomén feminity a ženského tela v rôznych konvenčných i nekonvenčných rolách je centrom diela, v ktorom dominujú obrazy extatickej sily, lásky, schopnosti obetovania sa, neopísateľnej bolesti zo straty a nezlomnosti kráčať ďalej. Extáza je pocit vytrženia i hlbokého zvnútornenia, chaosu i absolútneho kľudu, momentu počatia i vytrženia, ktoré so sebou prináša život i smrť.

Idea pôvodného súčasného tanečného diela Extáza /Obrazy o nej  vychádza z fenoménu  ženského tela a jeho zázračných premien. Prekračovanie hraníc, zmenený stav vedomia, eufória, stav blaženosti… Extatické momenty radosti, po ktorých túžime, aj za cenu strát.  Extáza je obrazom ženy prostredníctvom štyroch archetypov – na pozadí  štyroch mesačných fáz.

 

Účinkujú: Beáta Drotárová a.h, Silvia Borsetti, Alessandra ImprotaGennaro SorbinoTetiana LubskaFrantiška Vargová, Andrej Petrovič, Šimon Stariňák, Mariano CovoneDavide CovoneLukáš Nastišin, Dalibor Fabián, zbor baletu Štátneho divadla Košice, Detské baletné štúdio Štátneho divadla Košice.

 

Inscenácia Extáza / Obrazy o nej získala dve ceny Dosky – Cenu za Mimoriadny počin v oblasti tanečného divadla a za Najlepšiu scénickú hudbu minulej sezóny.